stare 07-06-12, 22:26   #1
Sahem
Dzielnicowy
Wolny strzelec
ArtMaster

Podziękował
384
Podziękowano
47
Domyślnie Porządkowanie komputera

Tak. Muszę się do czegoś przyznać. Sahem to straszny flejtuch, jeżeli chodzi o komputer. A właściwie laptop.
Mam go od dwóch lat i przyznaję szczerze, że robiłem dla jego dobra niewiele (odinstalowywanie programów, skanowanie Avastem, jakieś kosmetyczne naprawy).
Mam jednak świadomość i widzę coraz wyraźniej, że to, co mu robię (mówię o laptopie) to po prostu świństwo. Komputer chodzi dość nieporadnie. Uruchomienie zajmuje u coraz więcej czasu, często się przycina, długo muszę czekać na załadowanie różnych programów.
Ogólnie nie jest fajnie.
I teraz pytanie do wszystkich tych, którzy znają się na tym - jak bezpiecznie doprowadzić komputer do stanu przynajmniej sprzed roku, gdy wszystko po prostu chodziło płynniej. Jakieś czynności, które mógłbym powtarzać okresowo dla dobra swojego i samego laptopa (czyszczenie, defragmentacje, czy inne rzeczy).

Posiadam Windows 7 Home Premium, laptop, z jednym dyskiem o pojemności ok. 480 GB (z czego duża część jest zajęta. Pousuwam programy, ale wiem, że np. przy Windows XP należało jeszcze poczyścić rejestr i zrobić defragmentację dysku przy takim masowym usuwaniu programów).
Sahem jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
The Following User Says Thank You to Sahem For This Useful Post:
stare 08-06-12, 01:45   #2
Ida
Administrator
Projektant miejski

Podziękował
1,009
Podziękowano
3,169
Domyślnie

Wiem że się narażę tym co zaraz napiszę. (a nie jest to złośliwość)
Moim zdaniem jedyne racjonalne wyjście to postawić nowy system i na nowo oprogramować kompa.
Na „zapuszczony” system, doraźne zabiegi pomogą tyle, co krem Nivea na chorobę weneryczną.
Rejestr w W7 to nie taka prosta sprawa. Programy „czyszczące” działające jako tako w XP,
w W7 zupełnie się nie sprawdzają, a ponoć można nimi „kuku” rejestrowi zrobić.
Panuje ogólna przekonanie żeby nie ruszać w W7 rejestru. Wtedy, ponoć, chodzi najdłużej.

Pzd.
stare 08-06-12, 09:41   #3
Anulaa89
Projektant miejski

Podziękował
467
Podziękowano
842
Domyślnie

Dlaczego się narazisz? Święte słowa. Na bardzo zapuszczonego kompa nie ma rady. Ja moim młodziutkim szwagrom musze robić format mniej wiecej co rok a zdarza się, że i co pół. Bo to co oni robią (i wielu ludzi bez obrazy) to przechodzi ludzkie pojęcie. Od siebie dodam, że weź człowieku wywal tego Avasta. Toż to badziew. Jak nie fałszywy alarm, to nie wykrywa czegoś. Ja używam darmowego antywira od microsoftu - przynajmniej mi komp nie zmula od niego. No i dobrze wykrywa. Jedynie trzeba miec oryg. Winde.
Anulaa89 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-06-12, 09:47   #4
Lhonna
Administrator
Projektant miejski

Podziękował
1,269
Podziękowano
1,116
Domyślnie

Zgadzam się z Idą, reinstalacja systemu. Doradzam też podzielenie dysku na dwie partycje i instalowanie później programów wyłącznie na jednej z nich. Ogólnie ciągłe instalowanie a przede wszystkim odinstalowywanie aplikacji nie służy Windowsowi, więc lepiej się zawsze zastanowić, czy program jest rzeczywiście potrzebny.
Lhonna jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-06-12, 13:11   #5
Sahem
Dzielnicowy
Wolny strzelec
ArtMaster

Podziękował
384
Podziękowano
47
Domyślnie

Ida, dlaczego się narazić?
Rozumiem, że jedyne co mi pozostało, to przeinstalowanie systemu. Ale... No właśnie. Jak.
Windowsa mam na ukrytej partycji dysku (tyle wyczytałem z informacji zawartej przy laptopie). Kwestia tego, jak się do tego dobrać.
stare 08-06-12, 14:39   #6
Anulaa89
Projektant miejski

Podziękował
467
Podziękowano
842
Domyślnie

Ja jestem również drugiego zdania - robić zaraz po zainstalowaniu czystego systemu i najpotrzebniejszych programów (nie simsów hehe) - zrobienie KOPII PARTYCJI np programem Norton Ghost albo Paragon Drive Backup. I potem nie trzeba formatować. No oczywiście co jakiś czas i tak wypadałoby formata machnąć - ale wtedy to już nie tak często.

Sahem bo oni to robią specjalnie - żeby nie mieć do nich dostępu - żeby każdy do nich leciał do serwisu z głupim reinstalem. Wydaje mi się, że instalator windowsa może widzieć tą partycję. Sprawdzałeś? A tutaj masz coś o przywracaniu systemu z ukrytej partycji w lapkach: KLIK. Może się przyda.
Anulaa89 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-06-12, 17:44   #7
Sahem
Dzielnicowy
Wolny strzelec
ArtMaster

Podziękował
384
Podziękowano
47
Domyślnie

Zaraz. Ja przed rozpoczęciem pracy na lapku nagrywałem jakieś płyty. Muszę je znaleźć i sprawdzić co to jest, bo już nie pamiętam.

EDIT: Mam. Recovery Discs (trzy mam takie). Ktoś mógłby mi przypomnieć do czego służą i co na nich jest? Dwa lata temu powstały (w niemałym bólach) i teraz nie pamięam tylko, po co je robiłem.
stare 22-06-12, 23:00   #8
Alicja
Banned

Podziękował
1,088
Podziękowano
433
Domyślnie

Jeśli będziesz musiał sformatować dysk lapka i wgrać wszystko od nowa to te trzy płyty po to masz. Mam nadzieję, że opisałeś je jakoś, aby wiedzieć teraz w jakiej kolejności wkładać.
Alicja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-06-12, 12:21   #9
Sahem
Dzielnicowy
Wolny strzelec
ArtMaster

Podziękował
384
Podziękowano
47
Domyślnie

No to super xD Płyty mam poopisywane w kolejności. Kwestia teraz zakupu dysku zewnętrznego i zrobienia kopii zapasowych wszystkich ważnych plików...
Odpowiedz

Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd

Zasady postowania