View Single Post
stare 25-02-17, 10:09   #7
Sławek
Moderator

Podziękował
32
Podziękowano
10
Domyślnie

Następna aktualizacja która może zrobić niezłe zamieszanie w systemie Windows Vista/7/8/8.1 to aktualizacja bezpieczeństwa KB3086255 wydana we wrześniu 2015 roku. Wyłącza ona zabezpieczenie antypirackie DRM safedisc, a konkretnie obsługę wbudowanego sterownika (secdrv.sys - usługa Security Driver) w w/w systemach co skutkuje niemożnością uruchomienia starszych gier zabezpieczonych w ten rodzaj DRM i w tym The Sims 1 i jak się nie mylę The Sims 2 - W tej grze jest wykorzystany mechanizm SecuRom od Sony. W Windows 10 niestety ten sterownik został całkiem usunięty, co uniemożliwia uruchomienie tych gier w żaden właściwy sposób (większość gier przeszła reedycje - Usunięto zabezpieczenia, zastosowano nowsze mechanizmy antypirackie lub weryfikacja legalności gry w trybie On-Line - nie jest wymagany już ten sterownik), ta porada akurat nie pomoże w Windows 10. Użytkownicy starszych wersji systemów są na tyle w dobrej sytuacji, że ten sterownik jest tylko zablokowany, nie jest usunięty fizycznie z systemu i jest możliwość go odblokować.

Temat może być dla niektórych nieistotny, być może większość już nie gra w stare tytuły gier, ale uznałem że może być wśród nas wielu graczy lubiący pograć w starsze gry, ale jakimś cudem nie chcą się uruchamiać (nawet w trybach zgodności) i nie wiadomo co jest tego przyczyną, więc postanowiłem się tym podzielić tu na forum, może okazać się przydatne, a użytkownicy pirackich wersji tych gier śmieją się z nas, że Microsoft nam (legalnym) użytkownikom utrudnił życie.

Poruszyłem ten wątek dlatego, że osobiście kilka dni temu chciałem pograć w moją ulubioną przygodówkę "Schizm II - Kameleon", i nie wiedziałem dlaczego ta gra nie chce się uruchomić, a przeszło pół roku temu jak w nią grałem uruchamiała się bez problemu, i znowu zwalałem winę na sterowniki i pewnie coś sknociłem w systemie - Nie! akurat tu się pomyliłem.
Trzeba zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz, w instrukcji gry jest opisane - Żeby uruchomić tą grę Płyta Nr 1 musi być umieszczona w napędzie (gra jest na trzech dyskach instalacyjnych CD i nie tylko ta gra stwarzała problemy, dotyczy to większości starszych tytułów, akurat skupiłem się na tej jednej grze) i to mnie zastanawiało czemu ten DRM safedisc nie chciał odczytać zabezpieczeń z tej pierwszej płyty i tym samym nie mógł uruchomić gry, a wcześniej odczytywał ją bez fochów i gra ruszała. I w tym momencie zwróciłem na to uwagę, szukając w sieci na temat tego zabezpieczenia przez czysty przypadek znalazłem powiązany z tym problem, łącznie z tą aktualizacją co blokuje sterownik secdrv. Po odblokowaniu go, DRM bez szemrania odczytał zabezpieczenie z płyty i tym samym uruchomił grę.

Aby go odblokować, uruchamiamy Edytor Rejestru, znajdujemy i klikamy gałąź:

„HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servi ces\secdrv”, następnie w oknie po prawej klikamy podwójnie na klucz „Start” i ustawiamy jedną z poniższych wartości:

Aby ustawić tryb uruchamiania na automatyczny, wpisujemy „2”.
Aby ustawić tryb uruchamiania na ręczny, wpisujemy „3”.
Aby całkowicie wyłączyć usługę sterownika, wpisujemy „4”.

Po wgraniu tej aktualizacji wartość ustawia się na 4 (Wyłączony), wtedy należy zmienić na 2.

Powodem podjęcia takiego kroku przez Microsoft miały być względy bezpieczeństwa - Wykryto w nim luki.

Więcej informacji http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=94190

~Albert Einstein

Ostatnio edytowane przez Sławek ; 25-02-17 o 19:01
Sławek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem